TREKKING

WYPRAWY i WYCIECZKI GÓRSKIE

Rumunia 2011
Pestera Bali, wąwóz rzeki Jiu, Aleksandria, Giurgiu

3 lipca 2011 (niedziela)

Zmieniamy czas - przestawiamy zegarki o jedną godzinę do przodu. Do 14 przemierzamy Węgry i część Rumunii. Niewielką wymianę euro dokonujemy na granicy wiedząc, że w banku dostalibyśmy więcej. W niedzielę próżno szukać czynnego banku.

 

IMGP8907__Small_ IMGP8910c__Small_

Wiele się tu zmieniło od naszego poprzedniego pobytu. Ceny zdecydowanie wyższe. Za paliwo trzeba zapłacić prawie 6 zł, a gaz cenią sobie w granicach 2,95- 3,10 zł. Bardzo drogo!

Koło Petrosani  mijamy drogowskaz do jaskini Pestera Bali. Zbaczamy troszkę z drogi i postanawiamy zwiedzić tę jaskinię. Wstęp 5 lei.

IMGP8924a__Small_ IMGP8926__Small_

Duża jaskinia z małą podziemną rzeką. Wewnątrz jaskini brak elektryczności, potrzebne latarki.

IMGP8943__Small_ IMGP8932a__Small_

Sporo tu kładek i udogodnień. Rysunki naskalne bardzo współczesne. Samodzielne zwiedzanie trwa ok. 25 minut.

IMGP8952__Small_ IMGP8953a__Small_

W Petrosani kierujemy się na Targu Jiu, gdzie trasa widokowa prowadzi przepięknym wąwozem rzeki Jiu. Przez chwilę podziwiamy tylko z zewnątrz monastyr w Bombesti Jiu.

W Roviniari zatrzymuje nas policja. Po sprawdzeniu dokumentów życzą nam "drum bun" czyli szerokiej drogi. W Craiova  znowu mamy kontakt ze stróżami porządku. Czarne tablice rejestracyjne intrygują policjantów - dopytują się o narodowość. Kierujemy się na Aleksandrię.  Późnym wieczorem przejeżdżamy przez miasteczko z cygańskimi rezydencjami jakby z baśni tysiąca i jednej nocy. Pałace! Pomimo starań, nie udaje się nam zrobić ani jednego dobrego zdjęcia. Zresztą fotografowanie cygańskich rezydencji może skończyć się rękoczynami, więc nie ryzykowaliśmy. 

Na przygranicznej trasie nie możemy znaleźć motelu. W ciemnościach nie chce się nam rozbijać namiotu więc śpimy w aucie.

ciąg dalszy w zakładce  BUŁGARIA 2011

Komentarze internautów
Dodaj swój komentarz (maksymalnie 4000 znaków)
Nick:
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )