TREKKING

WYPRAWY i WYCIECZKI GÓRSKIE

Białoruś - wrzesień 2012

Spis treści niniejszej strony
Kuźnica Białostocka - Grodno - śluzy Dąbrówka i Niemnowo - Sopoćkinie

Pomimo posiadania półrocznej wizy wielokrotnego pobytu, długo zwlekaliśmy z wyjazdem do Białorusi. Wiosenny pobyt w tym kraju pozytywnie zapisał się w naszej pamięci (relacja z pobytu). Mieliśmy nadzieję, że jesienią też nie będziemy rozczarowani.

6 września 2012 - wczesnym rankiem wyruszamy w kierunku Białegostoku, a potem do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej, gdzie docieramy tuż przed siódmą.

Na przejściu kilka samochodów, prawie nie ma kolejki więc powinno odbyć się wszystko sprawnie. Po polskiej stronie błyskawicznie, dalej już tak pięknie nie było. Pierwszy kwit dostajemy z godziną 8.05. W Białorusi obowiązuje nasz czas zimowy, nie przestawiają zegarków na czas letni.

Po wypełnieniu deklaracji wjazdowej (odręcznie w dwóch egzemplarzach) mamy zapytania o cel podróży, miejsce noclegu. Celnik zwraca nam uwagę, że mamy wizę sportową, a jedziemy turystycznie. Otrzymujemy pieczątkę i dalej w kolejkę do odprawy celnej. Czerwony kanał sprawnie obsługiwany, a zielony - jakby martwy, nikogo nie chcą obsłużyć. Ponadto brakuje nam karteczki (w dwóch egzemplarzach) na wwóz auta. Poszukiwania blankietów nic nie dają - trafiliśmy na zmianę dyżurów. Marazm do dziewiątej.

Dzięki uprzejmości jakiegoś Polaka (chyba częstego gościa na granicy) udaje się nam zdobyć potrzebne blankiety. W końcu ok. 9.20 celnicy rozpoczynają swój dyżur. Pół godziny później oddajemy kwitek z godziną wjazdu i ruszamy w kierunku Grodna. Odprawa po białoruskiej stronie trwała prawie 2 godziny.

Grodno wita nas wietrzną pogodą. Pierwsze wrażenie - wszędzie czysto, brak śmieci i papierów.

lightbox   lightbox

Parkujemy przy dworcu autobusowym i szukamy banku z wymianą walut. Kurs złotówki to 2470 rubli, stajemy się milionerami :)

Jedziemy w kierunku Kanału Augustowskiego.

lightbox    lightbox

Zwiedzamy fort obronny nr 2 budowlany w latach 1913-1915 w pobliżu Grodna i często tu spotykane miejsce pamięci - pomnik wielkich rozmiarów.

lightbox   lightbox

Monumentalizm na Białorusi widoczny jest wszędzie, tak jak nieodłączny element każdego miasteczka - pomnik wodza rewolucji - Lenina.

lightbox   lightbox

lightbox  lightbox

Śluza Dąbrówka z 1829r. - położona w lesie, pięknie odrestaurowana (2005-2006), dodatkowo rozbudowano infrastrukturę. Jest przystań, są miejsca do grilowania, stawy z kładeczkami, toalety, place zabaw dla dzieciaków i miejsce na duuuże ognisko.  Miejsca do grilowania i na ognisko można wynająć - 1 godz. to 20 tys. rubli, czyli ok. 8 zł. Wszędzie czyściutko, trawka przystrzyżona, aż miło popatrzeć.

lightbox  lightbox

Sopoćkinie - wieś zamieszkała w większości przez Polaków. Niestety, widać różnicę - domy nie są aż tak zadbane jak w innych częściach Białorusi, mniej kwiatów i jakoś tak smutniej. W kierunku kościoła Wniebowzięcia NMP i Jozafata Kuncewicza prowadzi szutrowa, dość nierówna droga. Kościół góruje nad okolicą dwoma wysokimi wieżami. Świątynię, wybudowaną w 1789 r. z fundacji Antoniego Wołłowicza, zwiedzamy tylko z zewnątrz. Po powstaniu styczniowym kościół przebudowano na cerkiew, zwrócono katolikom w 1919 r. Barokowa brama wjazdowa lekko odchyla się od pionu. Na terenie cmentarza przykościelnego kilka polskich nagrobków. Przed bramą wjazdową dwa pomniki.

lightbox   lightbox

Śluza Niemnowo - ostatnia śluza przed Niemnem. Zbudowana w 1828-1830 jako śluza trójkomorowa. Obecnie po przebudowie (2004-2006) i uwzględnieniu obniżenia poziomu wód Niemna jest to śluza czterokomorowa, największa na Kanale Augustowskim.

W drodze powrotnej do Grodna przejeżdżamy przez Wasilewiczi. Mijane wsie biedne, ale drogi w większości bardzo dobre, asfaltowe.

Grodno - synagoga, stary zamek, kircha, Sobór Pokrowski

Historia Grodna sięga XII wieku. Grodzieńszczyzna leżąca na styku kultur i granic, często była atakowana przez najeźdźców. Ziemie te wielokrotnie plądrowało krzyżackie wojsko. Stary zamek w Grodnie był atakowany 13 razy. W XV i XVI wieku Grodno rozkwita dzięki rozwojowi handlu i rzemiosła. Król Stefan Batory nad Niemnem utworzył nieformalną stolicę Rzeczpospolitej - tak często tu przebywał.

Wiek XVII to wojny z Rosją, wojna północna - przyczyniło się to do zastoju w rozwoju miasta. Zmienił to starosta grodzieński Antoni Tyzenhauz (1733-1785), który znacznie przyczynił się do rozwoju miasta poprzez budowę ponad 20 manufaktur. Rozwijał też naukę i kulturę. Pod koniec XVIII w. Grodno trafia na ponad 100 lat pod władanie Imperium Rosyjskiego. Więcej o historii miasta

lightbox  lightbox

Miasto jest przepięknie położone nad rzeką Niemen.

lightbox   lightbox

Do Starego Zamku docieramy tuż przed 17.00 i dzięki temu udaje się nam zakupić bilety do Państwowego Muzeum Historyczno - Archeologicznego, które w swych zbiorach posiada wiele ciekawych eksponatów. Z ciekawych zbiorów wymienić należy rękopisy XVII i XVIII wiecznych dokumentów w języku polskim. Zebrano tu też pamiątki po byłej Białoruskiej Republice - socrealistyczne plakaty, zdjęcia przodowników pracy, także największe okazy wyhodowanych płodów rolnych. Z przyjemnością obejrzeliśmy wystawę czasową - kolekcję motyli.

lightbox   lightbox

Jedna godzina to zbyt mało czasu, by uważnie przejrzeć zbiory. Muzeum czynne do 18.00.

Spacer po mieście w poszukiwaniu hotelu. Wyszukany w Internecie hotel Omeda świeci pustkami, a pani w recepcji twierdzi, że na wszystkie pokoje oprócz apartamentu (318 tys. rubli) są rezerwacje. Jeżeli poczekamy do 21.00, to może będą wolne inne, o wiele tańsze pokoje. Standard tu mierny, ale ceny przystępne (150-170 tys. rubli czyli ok. 62-70 zł za dwójkę) Czekamy... Spacerujemy po Grodnie. W pobliskim parku festyn rodzinny.

lightbox   lightbox   lightbox

Zwiedzamy neogotycki kościół ewangelicki - zamknięty, wymaga remontu, ale w niedzielę odbywają się tu nabożeństwa.

lightbox   lightbox

Sobór Pokrowski zbudowany w latach 1905-1910 prezentuje się wspaniale. Niestety, spóźniliśmy się ze zwiedzaniem - batiuszka zamykał drzwi po wieczornym nabożeństwie. 

Cerkiew w stylu tzw. neorosyjskim zbudowana była w intencji upamiętnienia oficerów i żołnierzy artyleryjskiej brygady garnizonu armii carskiej w Grodnie, którzy zginęli w wojnie rosyjsko – japońskiej w 1904-1905 roku. W katedrze przechowywane są relikwie – cudowna ikona Matki Boskiej Kazańskiej, kopia krzyża Eufrozyny Połockiej, szczątki ciała św. Gawriila Męczennika. W Soborze znalazły swoje miejsce ikony przeniesione w 1919 roku z Fary Witolda. Fara Witolda wzniesiona w XIV wieku za czasów zaborów została przebudowana na cerkiew. Następnie w 1919 roku została ponownie zamieniona na kościół, aby ostatecznie zostać zostać wysadzona w powietrze w 1961 na rozkaz Chruszczowa.

 

lightbox   lightbox

Przy ulicy Orzeszkowej znajduje się też dom pisarki, w którym spędziła ostatnie lata swego życia. Obecnie w wyremontowanym budynku znajduje się muzeum Elizy Orzeszkowej. Na skwerze w pobliżu parku miejskiego stoi pomnik pisarki.

Noc spędzamy w prawie pustym hotelu Omeda, w pokoju o dość niskim standardzie, ale z czystą wykrochmaloną pościelą.

Grodno - starówka, katedra św. Franciszka Ksawerego, kościół Benardynów, klasztor i kościół Brygidek

W pobliskim parku obowiązkowe zdjęcie na ławeczce z Tyzenhauzem.

lightbox   lightbox

Zachwyca ilość kwiatów i pięknie utrzymana zieleń. Wszędzie czyściutko. Pomimo niedzieli z liści uprzątane są parkowe alejki.

Na głównym Placu Lenina obowiązkowy pomnik wodza rewolucji.

lightbox  lightbox

Obok pięknie odrestaurowana tzw. krzywa oficyna z 1760 r. - pamiątka złotych po czasach Tyzenhauza. Dalej dom wiceadministratora.

lightbox   lightbox

Historyczne centrum Grodna to Plac Sowiecki. Wcześniej znany jako Rynkowy, Paradny, Batorego. Odchodzi od niego osiem ulic, po dwie z każdego narożnika. Do r. 1961 stała przy nim gotycka fara zbudowana jeszcze przez księcia Witolda w XIV w. Obecnie ozdobą rynku jest kompleks budynków pojezuickich z przepiękną barokową katedrą Św. Franciszka Ksawerego.

lightbox   lightbox

Kościół zwiedzamy w czasie nabożeństwa, które odbywa się po polsku. W skład budowli pojezuickich oprócz katedry wchodzą jeszcze zabudowania klasztorne i apteka.

Naprzeciw świątyni znajduje się remontowana, przesłonięta siatkami kamienica kupca Morawieckiego.

lightbox   lightbox   

Po drugiej stronie placu umieszczono czołg. To także częsty element "wystroju" białoruskich miast. Najczęściej inskrypcje pod pomnikiem świadczą iż jest to czołg, który wyzwalał miasto.

lightbox   lightbox

Teatr zbudowano w latach 1977-1984. Z powodu swojej bryły zwany czasem klepsydrą.

Murowany kościół Bernardynów pochodzi z lat 1595 (1602)-1618. Zastąpił drewnianą świątynię ufundowaną jeszcze w 1494 r. przez Aleksandra Jagiellończyka. Więcej informacji o kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego, a tutaj galeria zdjęć z wnętrza świątyni i zabudowań klasztornych

   lightbox lightbox  
Z zewnątrz przypomina trochę barokowy kościół Il Gesu, ale tu do fasady dobudowano jeszcze dzwonnicę. Kościół nie został zniszczony przez radzieckie władze. Wewnątrz wiele oryginalnych XVII i XVIII wiecznych elementów wyposażenia.

lightbox   lightbox

Kościół i klasztor Brygidek w Grodnie mieści się przy ulicy Marksa. 

lightbox   lightbox

Wnętrze  kościoła Brygidek w Grodnie.

Grodno - Cerkiew świętych Borysa i Gleba

Na wysokiej skarpie (Wzgórza Kałożskie) bezpośrednio nad Niemnem umiejscowiono cerkiew św. Borysa i Gleba, którą nazywają też cerkwią Kałożską. Cerkiew składa się z dwóch części - kamiennej i drewnianej.

lightbox   lightbox

W roku 1853 na skutek osunięcia się ziemi runęła do Niemna połowa świątyni. Z oryginalnej XII-wiecznej cerkwi zachowała się ściana północna i zachodnia oraz część absydy.

lightbox   lightbox

Odbudowano tę część z drewna i powstała jedyna w swoim rodzaju budowla. W 2004 r. zgłoszona na listę dziedzictwa UNESCO, dotychczas nie została tam wpisana. Wewnątrz cerkwi znajdują się murowane prymitywne tzw. garnki akustyczne, które zwiększają donośność głosu osoby prowadzącej liturgię, a jednocześnie zmniejszają ciężar ścian. Zewnętrze muru mają oryginalną majolikową dekorację - kolorowe kamienie ułożone w formie krzyży.

lightbox   lightbox  

Za murami cerkwi znajduje się wielki pamiątkowy kamień, który upamiętnia spotkanie wojsk sprzymierzonych przed wielką bitwą z krzyżakami.

W pobliskim parku podziwiamy ogromny pomnik. Jak większość pomników w tej części świata ten też zwraca uwagę przede wszystkim monumentalizmem.

lightbox   lightbox

Żegnamy Grodno mając świadomość, że nie wszystko udało nam się zobaczyć. Na pewno tu wrócimy.

Kamionka - kościół św. Antoniego Padewskiego, Szczuczyn - cerkiew, kościół, pałac, Murowanka - cerkiew obronna

Jedziemy w kierunku Lidy. Zbaczamy na chwilę z trasy, by dotrzeć do miejscowości miejscowości Kamionka.

lightbox   lightbox

W r. 1905 (1908?) wybudowano tu duży neogotycki kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Wcześniej obok murowanej stała tu starsza drewniana świątynia, w której ochrzczona został Eliza Orzeszkowa. Przed głównym wejściem wmurowana płyta z polskim napisem datowana na 29  marca 1739 r. Udało się z niej odczytać: K S D.O.M. Nie śmierć me życie umarszy zaczynam łaskawą pamięć w modłach przyjomi nam obiyt. Anna Dni 1739 die 29 martty.

 

Szczuczyn - miasteczko z bogatą historią.

   lightbox

Na dużym prostokątnym rynku z jednej strony stoi Lenin, z drugiej słup z zegarem.

lightbox   lightbox

Cerkiew pw. świętego Mikołaja wybudowana została w stylu klasycystycznym. Udało się nam porozmawiać z batiuszką tuż po nabożeństwie. Mogliśmy też robić zdjęcia wewnątrz świątyni.

lightbox   lightbox

Dokładnie po drugiej stronie ulicy również klasycystyczny katolicki kościół pw. Św. Teresy. Opiekują się nim ojcowie pijarzy, których sprowadził tu jeszcze Scypionowie.Teraz również prowadzą szkołę i katechezy w języku polskim.

lightbox   lightbox

Po powstaniu styczniowym Szczuczyn staje się własnością Druckich -Lubeckich, którzy rozbudowują piękny pałac i zespół parkowy. Część frontowa pałacu odrestaurowana, reszta zabudowań czeka na swoją kolej.

Murowanka - niewielka miejscowość w pobliżu trasy Lida-Grodno z piękną XVI wieczną cerkwią obronną. Cerkiew Narodzenia NMP jest uznana za jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich na Białorusi. Druga, bardzo podobna cerkiew obronna, znajduje się w miejscowości Synkowicze. Trzecia cerkiew (rekonstrukcja) znajduje się w Supraślu w Polsce.

lightbox      lightbox

Świątynia jest otwarta.

lightbox   lightbox

Zwiedzamy wnętrze z przepięknym kryształowym sklepieniem.

Mamy możliwość podziwiania okolicy z punktu widokowego na jednej z czterech wież.

 

Lida - zamek, kościół Podwyższenia Krzyża, cerkiew św. Michała

Jedziemy w kierunku Lidy - jednego z najstarszych miast na Białorusi, by podziwiać rekonstrukcję gotyckiego zamku obronnego. Według statystyk w Lidzie mieszka 35-40% Polaków. W okresie międzywojennym Lida była siedzibą polskiego powiatu.

lightbox   lightbox

Zamek z czerwonej cegły, na planie czworoboku, ciężki i toporny - znajduje się w centrum miasta. Prowadzi do niego wielka brama wjazdowa. Wewnątrz dziedzińca próby dalszej odbudowy zamku. Znajduje się tu mnóstwo sklepików i kramików z pamiątkami. Wejście na mury za odpłatnością.

lightbox   lightbox

W centrum miasta barokowy kościół Podwyższenia Krzyża (II poł. XVIII w.) z pięknym barokowym i rokokowym wystrojem wnętrza. Kościół w czasach radzieckich pełnił swoją funkcję i dzięki temu zachowany został wystrój.

lightbox  

W pobliskim parku pomnik Franciszka Skaryny - twórcy białoruskiego piśmiennictwa. W pobliżu, w innym parku urocze rzeźby zwierzaków.

lightbox   lightbox

Dawny klasycystyczny kościół Św. Józefa został odebrany Pijarom po 1863r. i zaadoptowany do potrzeb cerkwi. W czasach radzieckich funkcjonowało tu planetarium. Obecnie to czynna cerkiew Św. Michała.

Lubcz - ruiny zamku Radziwiłłów, cerkiew Proroka Eliasza

Mijamy Nowogródek, by udać się do Lubczy. Lubcz lub Lubcza to jedno z wielu miejsc naznaczonych bytnością Adama Mickiewicza. Znajduje się tu zamek, który mógł być pierwowzorem zamku Horeszków z "Pana Tadeusza". Mickiewicz bywał tu kilkakrotnie. Zamek wznieśli Radziwiłłowie pod koniec XVIw. Wcześniej w tej miejscowości znajdowała się drukarnia Jana Kiszki.

lightbox   lightbox

Czworoboczny zamek położony jest na wysokiej skarpie nad Niemnem. Wejścia na teren zamku broni wieża - brama. Część zabudowań powstała w XIX w. z fundacji książęcego rodu Hohenlohów. Obecnie obiekt w odbudowie.

lightbox   lightbox

W zamku mieści się biblioteka. Wcześniej budynki były przeznaczone na szkołę. Remont wymaga znacznych nakładów finansowych. Widoczna wieża jest już całkowicie odrestaurowana.

lightbox   lightbox

W Lubczy znajduje się ciekawa cerkiew św. Proroka Elisza z 1910 r., którą podziwiamy w popołudniowym słońcu.

lightbox   lightbox

Zachwycają kolorowe domy. Dominuje kolor niebieski i żółty. Wszędzie pełno kwiatów i ten wszechobecny porządek.

Nowogródek - muzeum, pomniki, kościoły i cerkwie

Historia Nowogródka sięga XII wieku. W przeszłości był miastem wielowyznaniowym, jego historia sięga XII wieku. Znajdziemy tu kościoły katolickie, cerkwie, synagogę i meczet. Działali tu też dominikanie i franciszkanie. Nowogródek, jak wiele kresowych miast przechodził burzliwą historię. Pomimo tego zachowany został w mieście układ nieregularnego rynku i związanej z nim XVIII-XIX wiecznej zabudowy.

lightbox  

Pomnik i kopiec Adama Mickiewicza.

lightbox   lightbox    

Roztacza się stąd widok na pobliskie wały obronne i resztki ruin wież obronnych zamku Mendoga, który w XIIIw. był w Nowogródku koronowany na jedynego króla Litwy.

Spacer po miasteczku.

lightbox   lightbox

Zabytkowe XIX-wieczne hale targowe zachowały swój charakter. Dworek Mickiewiczów, w którym obecnie mieści się muzeum Adama Mickiewicza. Niestety, muzeum nieczynne w poniedziałki i wtorki. Nie przekonamy się czy Adam Mickiewicz był białoruskim poetą piszącym po polsku - ponoć tak opowiada oprowadzająca wycieczki przewodniczka.

Na nocleg trafiamy do nazaretanek. Siostry bardzo miłe, uczynne. Warunki noclegowe dobre - krochmalona pościel i ledwie letnia woda - to tutaj chyba standard. Siostry jednorazowo mogą przenocować do 50 osób, po wcześniejszym uzgodnieniu. Śniadanie było znakomite, jedzenie różnorodne, solidne i smaczne.

Po mszy jedna z sióstr oprowadza nas po Białej Farze, (fara witoldowa). Z pamiątkowej tablicy na zewnątrz można się dowiedzieć, że Władysław Jagiełło w tym kościele poślubił w 1422 r. Zofię Holszańską. Nie mógł, ponieważ w XV w. stał tu zupełnie inny kościół.

lightbox   lightbox

Obecna świątynia została zbudowana na początku XVIII wieku. Po prawej stronie świątyni znajdują się dwie starsze kaplice gotyckie, które wkomponowano w bryłę budynku. Wewnątrz świątyni XVIII -wieczny obraz MB Nowogródzkiej oraz sarkofag 11 nazaretanek zamordowanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 r.

lightbox   lightbox  

W ściany świątyni wmurowano tablice pamiątkowe: informująca o chrzcie Adama Mickiewicza, upamiętniająca towarzyszy kasztelana nowogródzkiego poległych w bitwie pod Chocimiem.

lightbox   lightbox

Dominikanie postawili tuż przy rynku kościół św. Michała. Dominikanie przybyli do Nowogródka za sprawą wojewody wileńskiego Krzysztofa Chodkiewicza. Prowadzili szkołę, do której uczęszczał Adam Mickiewicz. Kościół zwrócony wiernym w 1993 r. wcześniej znajdował się skład mebli. Niewiele zachowało się z oryginalnego wystroju.

lightbox   

Cerkiew św. Michała mieni się w porannym słońcu złotymi kolumnami. Jedyny budynek w Nowogródku w żywych barwach to bar.

Żegnamy Nowogródek.

Jezioro Świteź, Zaosie - dworek Mickiewiczów, Mir - zamek, Góra Dzierżyńskiego

Szukając śladów Mickiewicza udajemy się nad jezioro Świteź. Duże parkingi, pole namiotowe. Infrastruktura dość rzadko spotykana w Białorusi. Na wielkich głazach namalowano cytaty A. Mickiewicza. Często spotyka się tę formę ozdoby dużych kamieni.

lightbox   lightbox

Latem jest tu mnóstwo osób, we wrześniu spotykamy tylko samotnego wędkarza, który chętnie udziela nam informacji. Jest to jedyne jezioro w okolicy, które nie zostało wydzierżawione i dostęp do niego mają wszyscy.

Kilka km od Nowogródka leży wieś Zaosie, a ok. 2 km za nią zrekonstruowany w 1998 r. dworek Mickiewiczów - obecnie muzeum.

(N 530 16, 628' E 0260 06,808'). Obiekt w poniedziałki i wtorki nieczynny. Do muzeum prowadzi nowy, dobry asfalt. Wstęp 11 tys. rubli, przewodnik 50 tys.

   lightbox

Dzięki uprzejmości strażniczki obchodzimy teren, podziwiamy domostwa z zewnątrz. Docieramy nawet do prawdziwej bani położonej tuż nad stawem. Wszędzie czysto, zieleń wypielęgnowana, alejki wymiecione. Tylko pozazdrościć.

 Mir - odbudowany zamek wpisany na listę UNESCO. Wstęp 32 tys. za osobę.

lightbox   lightbox

Kompleks rozległy, ciekawie rozbudowany. Wspinamy się na dwie wieże skąd roztacza się widok na okoliczne pola. Ekspozycji może niezbyt niewiele, ale przyjemnie się zwiedza.

lightbox    lightbox

Ciekawe połączenie zabezpieczonej ruiny z nowoczesnym budownictwem.

W zamku znajduje się hotel i restauracja.

Miejscowość Mir może pochwalić się kilkoma zabytkowymi budowlami.

lightbox   lightbox

 Cerkiew prawosławna św. Trójcy to budowla z XIX w w stylu tzw. klasycznym rosyjsko - bizantyjskim.

lightbox   lightbox

Kościół św. Mikołaja pochodzi z XVI w. Był wielokrotnie przebudowywany, obecnie odnowiony.

Jedziemy autostradą Brześć - Mińsk. Białorusini bez opłat, innostrancy 8 dolarów. Spotkaliśmy tylko jeden punkt opłat.

Za Dzierżyńskiem zjeżdżamy z autostrady i skręcamy na Zasław. Najwyższy punkt Białorusi - Góra Dzierżyńskiego znajduje się w miejscowości Skrimantowo. Oznaczenia czytelne, szybko docieramy na miejsce.

lightbox   lightbox

Najwyższy punkt na Białorusi to właśnie Góra Dzierżyńskiego 345 m, a teraz z usypanym kopcem i kamieniem ze dwa metry więcej. Miejsce od ziem kołchozu oddzielono ogrodzeniem. Kiedy byliśmy tam, trwały prace malarsko - porządkowe.

 

Mińsk - stolica Białorusi

lightbox   lightbox

Do stolicy Białorusi Mińska wjeżdżamy od zachodniej strony jedną z wielu szerokich arterii. Kierujemy się do centrum. Ulice mają 4, miejscami 5 pasów. Ruch jest spory. Podziwiamy miasto, które od tej strony przypomina trochę Suwałki. Piękne, kolorowe blokowiska.

Dość szybko znajdujemy hotel na wprost Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zatrzymaliśmy się 50 m od głównego w Mińsku Prospektu Niepodległości. Gostinica (hotel) kosztuje po 100 tys. rubli za osobę w pokoju dwuosobowym (ok. 40 zł). Warunki może niezbyt rewelacyjne, ale czysta pościel i gorąca woda zapewnione.

Jesteśmy w samym centrum Mińska. Zaczynamy zwiedzanie od wizyty w księgarni, gdzie kupujemy zestaw wielu różnym białoruskich map. Jakość papieru nie jest najlepsza, ale zawartość map znacznie ułatwia podróżowanie - dość szczegółowe, czytelne, zawierające niewiele pomyłek.

 lightbox   lightbox

Łuk triumfalny to wejście na stadion słynnego zespołu Dynamo-Mińsk. Ogromny kompleks sportowo- rekreacyjno-handlowy.

lightbox   lightbox

Wielkie socrealistyczne budownictwo wręcz przytłaczają monumentalizmen. W kolumnadach najczęściej stosuje się porządek koryncki, chociaż i kapiteli jońskich nie brakuje. W czasach komunizmu wykorzystano połączenie wielkiej i masywnej budowli z finezją i pięknem sztuki greckiej. Powstałe kuriozum jednych zachwyca, innych odstrasza, ale zawsze "robi wrażenie".

lightbox   lightbox

Odnajdujemy pomnik Dzierżyńskiego (tutaj Czerwony Feliks to bohater narodowy) i siedzibę KGB z ładnym kolumnowym portykiem.

lightbox  lightbox 

Wejście na Prospekt Niepodległości znajduje się na wprost dworca kolejowego. Prowadzą do niego dwie wielkie wieże, na jedenj z nich największy w Białorusi zegar - 350 cm średnicy ma tarcza.

lightbox   lightbox

Na centralnym placu Mińska znajduje się deptak z fontannami i ławeczkami. W podziemiu zorganizowano ogromne centrum handlowe.

lightbox   lightbox

Niedaleko siebie ustawiono szczególne pomniki: Lenina, papieża Jana Pawła II i św. Archanioła. Dwa ostatnie stoją w pobliżu kościoła św. Szymona i Heleny. Kościół zwrócono wiernym w roku 1990. Wcześniej świątynia służyła za teatr i kino.

Po drodze mijamy GUM czyli wielki dom towarowy, a jeszcze dalej jedyny na Białorusi bar Mc Donald, w którym znajdują się tłumy młodych fanów śmieciowego jedzenia. Bar susi w pobliżu świecił pustkami.

lightbox   lightbox

Trafiamy na Plac Październikowy z Pałacem Republiki. To najważniejszy plac w mieście. Niewielka piramida wskazuje kilometr zerowy. Stąd rozchodzą się drogi do Wiednia, Warszawy, Moskwy itd.

lightbox   lightbox

Rzeka Świsłocz przepływająca przez Mińsk została "wpuszczona w kanał". Jej brzegi ujarzmiono i wybetonowano. Zadbane parki, miejsca odpoczynku, ścieżki rowerowe. Może nie jest tu aż tak sterylnie czysto, jak na prowincji, ale nadal porządek widoczny na każdym kroku.

Odwiedzamy miejsce pracy Łukaszenki i jedną ze stacji metra - wielki huk i wiatr.

lightbox  

Nocny Mińsk wygląda dostojnie i tajemniczo.

lightbox   lightbox

Wszystkie większe budowle interesująco podświetlone. Prospekt Niepodległości prezentuje się wspaniale.

Nieśwież - rodowa siedziba Radziwiłłów

Kolejny etap podróży to Nieśwież - rodowa siedziba Radziwiłłów. Przy wjeździe do miasta odrestaurowana Brama Słucka - jedyna pozostałość fortyfikacji obronnych miasta.

lightbox   lightbox

Z zabytkowego układu miasta zachował się średniowieczny ratusz z 1569 r. (przebudowa w XVIII i XIX w.), hale targowe i kamienica w tzw. stylu gdańskim.

lightbox   lightbox     

Kościół Bożego Ciała ufundowany przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotkę w 1593 r. był pierwszym barokowym kościołem w Polsce. Należy do nielicznych kościołów na Białorusi, który był czynny przez cały okres komunizmu. W świątyni pojezuickiej posługę pełnił św. Andrzej Bobola w latach 1622-1624.

Jedyna zachowana wieża zamkowa pełni obecnie funkcję dzwonnicy.

lightbox   lightbox

Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w kościele zaliczyć należy organy z 1611 r., obraz (4x8 m) Ostatniej Wieczerzy w ołtarzu głównym, XVIII wieczne freski ze scenami biblijnymi autorstwa Józefa Ksawerego Geckiego i jego syna Dominika Ksawerego Geckiego.

lightbox  lightbox

Obecnie w kryptach spoczywa tylko 71 trumien z ciałami rodu Radziwiłłów spośród ponad stu pochówków. Pierwszy miał miejsce w 1596 r. Radziwiłłowie byli balsamowani wg tajemnej receptury przywiezionej przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła z Egiptu. Ściśle strzeżoną tajemnicę próbowali odtworzyć komuniści w 1905 r. do zabalsamowania ciała Lenina. Trumny były otwierane i niestety, niszczone także w latach 1951-1953 (Stalin chciał zapewnić sobie nieśmiertelność). Ostatni pochówek miał miejsce w 2000 r. - urna z prochami przywieziona została z Londynu - Antoni Mikołaj Radziwiłł spoczął wśród przodków.

Nieśwież to jedna z największych nekropolii rodowych w Europie.

 lightbox   lightbox

Zespół pałacowo - zamkowy z XVI w. w 2005 r. został wpisany na listę UNESCO.

Budowę, a właściwie przebudowę zamku według nowej mody rozpoczęto w 1583 r. na polecenie Mikołaja Krzysztofa  Radziwiłła "Sierotki". Projektował zamek Giovani Maria Bernardoni, ten sam artysta projektował również kościół. W połowie XVIII w. pałac ponownie przebudowano wg projektu Kazimierza Żdanowicza, który trzy oddzielne budynki połączył w całość, tworząc wewnętrzny dziedziniec.

lightbox   lightbox

Po wojnie w pałacu aż do 2001 r. czynne było sanatorium. Potem zaczęto gruntowny remont i rekonstrukcję pałacu używając do tego współczesnych materiałów, np. fragment murów obronnych wyłożono cegłą klinkierową.

lightbox  lightbox

Zachowana biblioteka Radziwiłłów zajmuje trzy duże pomieszczenia, gdzie wyeksponowano wiele starodruków, ale też  i ksiąg rachunkowych pałacu.

lightbox   lightbox

Obecnie udostępniono do zwiedzania wiele sal na pierwszym piętrze oraz odrestaurowaną kaplicę.

W kilku pomieszczeniach na parterze umieszczono zbrojownię.

 

Słonim - zabytki, Synkowicze - cerkiew obronna

Już w XI w. istniał tu gród warowny. Miasto prawa magdeburskie uzyskało w 1532 r. od Zygmunta Starego. Słonim to miasto o wielokulturowej tradycji. Po III rozbiorze weszło w skład imperium rosyjskiego, 1921- do wybuchu wojny jako terytorium Rzeczypospolitej, po 1945 jako republika białoruska w ZSRR.

lightbox   lightbox

Kościół i klasztor bernardynek ufundowany w 1645 przez Judyckich. Barokowy kościół murowany z 1664 w miejsce drewnianego. Budowla umieszczona absydą w kierunku ulicy. Rokokowe wyposażenie z 1760. Korpus klasztorny wymurowany w 1764. W okresie międzywojennym był w nim klasztor niepokalanek i gimnazjum żeńskie. Po II wojnie światowej szpital, obecnie ponownie w części zabudowań mieszkają siostry zakonne.

lightbox   lightbox

Ulica Pierwszomajowa z widoczną w tle cerkwią Przemienienia Pańskiego. Z jednej strony placu czołg, który wyzwalał miasto, a z drugiej pomnik Lenina.

lightbox   lightbox

 Synagoga pochodzi z połowy XVII wieku. Do drugiej wojny światowej istniała w Słonimiu liczna gmina żydowska. Po II wojnie światowej w synagodze zorganizowano magazyn. Zdewastowaną świątynię zwrócono w 2001 r. społeczności żydowskiej. Trwa powolna odbudowa. Wewnątrz z oryginalnego wystroju zachowały się jedynie cztery filary bimy.

W centrum miasta znajduje się nowy hotel. Warunki i ceny przyzwoite (dwójka ok. 95-80 zł - z lodówką lub bez, telewizor i łazienka są)

Synkowicze - znajduje się tu średniowieczna cerkiew obronna, datowana na ok. XVw. Z XIX w. jest dzwonnica. Cerkiew przechodziła różne koleje losu, przekazywana była unitom, katolikom, wyznawcom prawosławia. Po wojnie służyła za magazyn.

Obecnie trwają starania, by wpisać cerkiew na listę zabytków UNESCO, brakuje dokumentów poświadczających termin budowy obiektu.

lightbox   lightbox

Dzwonnica została wybudowana pod koniec XIX w. Szczegółowego opisu obiektu dokonał Grzegorz Rąkowski:  "W okresie międzywojennym w l. 1926-34 działała tu parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego (neounicka), prowadzona przez jezuitów z misji w Albertynie pod Słonimiem. Po 1934 r. świątynia stała się ośrodkiem parafii rzymskokatolickiej. Po II wojnie światowej cerkiew była zamknięta i służyła jako magazyn, a w 1990 r. przejęli ją prawosławni i przywrócili do kultu. Świątynia stoi na skraju pól poza zabudowaniami wsi w otoczeniu starych drzew i kamiennego ogrodzenia. Jej sylwetka odznacza się pięknymi proporcjami. Wzniesiono ją na planie lekko pochylonego czworoboku z trzema połkoliście zamkniętymi apsydami. Cerkiew nakrywa wysoki dach dwuspadowy, apsydy są nakryte wspólnym dachem namiotowym. Grubość ścian wynosi 1,5 m. Naroża cerkwi flankowane są czterema wieżami z otworami strzelniczymi. Wieże przy fasadzie są u dołu czworoboczne i podparte szkarpami, u góry zaś ‑ ośmioboczne. Wieże tylne są cylindryczne. Każdą ze ścian bocznych podpierają dwie masywne szkarpy. Wokół świątyni, w górnej części ścian, ciągnie się pas machikuł. Drugi, niższy pas machikuł biegnie przez apsydy i dolne kondygnacje tylnych baszt. Ozdobą cerkwi jest wysoki trójkątny szczyt fasady, z kilkoma pasami wnęk różnej wielkości. Wejście prowadzi przez dobudowaną w późniejszym okresie kruchtę. Trzynawowe halowe wnętrze nakrywają sklepienia krzyżowe z żebrowaniem, wsparte na czterech ośmiobocznych filarach. Obok cerkwi stoi dwukondygnacyjna dzwonnica."

lightbox   lightbox   lightbox

Świątynia jest porównywana do zrekonstruowanej w Supraślu. Cerkiew obronna znajduje się też w Murowance.

Wnętrze mroczne - niewielkie okna wpuszczają mało światła. Sklepienie krzyżowo- żebrowe, tzw. dziewięciopolowe.  Ze względu na grubość murów (1,5m) wewnątrz niewiele miejsca dla wiernych.

 

Powrót do Polski - granica w Bobrownikach

Przez Wołkowysk wracamy do przejścia granicznego w Bobrownikach. Ustawiamy się grzecznie w wielkiej kolejce aut osobowych. Ciężarówki na pasie obok mają w miarę szybką odprawę. Auta są "wpuszczane" co godzinę po kilka sztuk. Czas w kolejce dłuży nam się niemiłosiernie. W końcu, po 4 godzinach udaje się nam dotrzeć do celników. Jesteśmy jedynymi Polakami więc tym razem obowiązuje nas tzw. "szybka ścieżka odprawy". U Białorusinów wszystko OK, za to nasi celnicy nie chcą uwierzyć, że nie mamy papierosów i wódki, że byliśmy w Białorusi turystycznie. Szczegółowe przeszukania auta kończy się wraz ze znalezieniem pamiątkowego kamienia z Góry Dzierżyńskiego. Po małych wyjaśnieniach wpuszczają nas do kraju, ufff...

Wracamy do domku.

Treść nowego pytania/zgłoszenia:
Komentarze internautów
Dodaj swój komentarz (maksymalnie 4000 znaków)
Nick:
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )